ה “אני מאמין” שלי

מחקרים העוסקים בנושא החמות, מצביעים על כך שיחסי חמות-כלה הינם יחסים משפחתיים העלולים להיות טעונים, וכי מדובר בבעיה כלל עולמית.
אני רואה את בסיס הבעיה בעובדה, שאיש אינו חש צורך להדריך את האמהות, כיצד להעביר את הבן לידי האשה האהובה עליו, ושבחר בה להיות רעייתו עם מינימום כאב.
לא מלמדים את האמהות, כיצד להתנתק מהבן שהוא חלק מבשרן ונשמתן, ושעד כה הוא היה כל עולמן.
לא מלמדים את האמהות, כיצד להפסיק לחשוב על הבן כמי שזקוק לחסותן גם לאחר נישואיו.
אם האמהות היו לומדות לעשות זאת  (כמו שהאבות יודעים לעשות זאת באופן טבעי), לא היו מרגישות מאוימות ע”י הכלות, והכלות לא היו מרגישות מאוימות על ידי החמיות. הכאב והכעס היו נחסכים מהן.

נישואי הבן מהווים עבור אמו של החתן (החמות) התנתקות מבנה, שהיה עד כה  כל עולמה.
היא זו שנשאה אותו ברחמה תשעה חודשים, היא זו שיילדה אותו, שטיפלה בו וגידלה אותו. היא זו שהתייעץ עימה לעיתים באשר ללבושו, למהות  לימודיו, לבעיות שעלו במקום עבודתו, ואולי אפילו התייעץ עימה בבעיות אינטימיות שהיו לו עם החברות. כל אלה חיזקו את  הקשר ביניהם.
עם נישואי הבן הטיפול הזה עובר לידי אשתו, והוא אינו נזקק עוד לאימו, והאם מרגישה עצמה זנוחה ומיותרת. ככל שהקשר בין האם לבן היה חזק יותר, כך המכה על אימו (החמות) גדולה יותר. הקושי הגדול ביותר קיים לרוב אצל אמהות לבנים יחידים שהקשר ביניהם היה חזק במיוחד .
לדברי ד”ר ברסלרמן, האמהות אבלות וכועסות על מערכת היחסים שהשתנתה. לדבריה, אפילו נשים משכילות ואינטליגנטיות חשות שמשהו נקטע עם נישואי הבן. לרגשות עזים אלה צריכה הכלה להיות מודעת.
במקביל, על האם (החמות) להבין ולהפנים כי לאחר נישואי הבן, אשתו החיה עימו אמורה לסייע לו בכל התלבטויותיו, ולמרבה הצער הוא אינו זקוק לה עוד.
כן, זה כואב אבל זו המציאות !!!!

לעומת זאת הבן, בגלל המבנה הנפשי והביולוגי שלו (כגבר) ובגלל החינוך שקיבל בבית, עושה את המעבר הזה בקלות וללא כל התלבטויות .
לדברי החוקרת ננסי צ’ודורואו, הבן מזהה באם מעין ספקית שירותים ,וכשהוא מתחיל לקבל את השירותים האלה מאישה אחרת קל לו להיפרד מאימו. אולם אין זה אומר שהוא מפסיק לאהוב אותה, והוא מראה את אהבתו אליה בדרך אחרת .
בגלל אותו מבנה נפשי של הגברים, גם האבות ברוב המקרים אינם נוטים לסבול מהתנתקות הבן.
לעיתים אנו פוגשים באב הכועס אף הוא על כלתו. לדעתי הדבר קורה לרוב בהשפעת האם, האשה שלצידו. קורה שלאב קשה לראות את סבל אשתו ומצטרף לכעסה לאות הזדהות.
עם כל הכאב חשוב להדגיש שזוהי התנתקות חיובית. אם הבן אינו עושה את  הבחירה הנכונה והטבעית  כפי שכתוב במקורות בספר בראשית פרק ב’ פסוק כ”ד. לאחר שהשם ברא את האשה  הוא מורה לגבר “על כן יעזוב איש את אביו ואת אימו ודבק באשתו והיו לבשר אחד ” , ובוחר להישאר נאמן למשפחת המוצא שלו, עלול להיווצר קרע שיפגע בזוגיות שלהם, ולבסוף אף לגרום לגירושיהם.
כאמור, התנהגותו של הבן משפיעה רבות על מערכת היחסים של חמות-כלה. הוא צריך להיות מודע לעובדה זו, ולקחת חלק בבניית מערכת יחסים טובה בין אשתו לבין לאמו. בנים / בעלים רבים אינם יודעים לעשות זאת,לכן חשוב להדריכם כיצד בונים ומטפחים משפחה חדשה בלי לפגוע בקשר הטוב שלהם עם ההורים ועם משפחת המוצא שלהם.

עם רצון טוב והבנת המניעים ניתן להתמודד בהצלחה עם הבעיה חמות- כלה. מי שמתקשה בכך או מי שרוצה ללמוד על הנושא מוזמנת להיכנס לאתר שלי.

                       מיכל